top of page

Neden Soya Mumu Doğa Dostudur?

Mum bazen romantik, bazen duygusal, bazen sıcak bazen de keyiflenmemize ön ayak olan eski çağlardan beri her medeniyetin kullandığı bazen aydınlanma, bazen de ev dekorasyonunda kullanılan bir parça haline gelmiştir. Bir mumu iyi yapan en önemli unsur, mumun esansıdır. Bir kişi evizine girdiğinde sizlere, "bu ev ne kokuyor"" diyorsa, ve bu koku mumunuzdan geliyorsa sizler doğru mumu seçmişsinizdir.


Bilinmesi gerekir ki bir mumu güzel yapan bir diğer unsur da kokunun etrafa yayılırken, soyanı eşit olarak erimesidir. Eğer mumunuz tünelleşme oluşturuyorsa bunun sebebi fitiliniz, kullandığınız parafinden ve ya yanlış esans kullanımından kaynaklanmaktadır.


Light the Wine ailesi olarak en iyi esans markası olan Scent Mega ile çalışmaktayız. Her bir mumumuzun esansı bizlere özel hazırlanmış ve kokusu tüm odaya yayılmaktadır. Birinin evine girdiğinizde o ev harika kokuyorsa muhtemelen Light the Wine mumundan bir tane almıştır. Peki bu mucizevi buluş nasıl mı oldu hemen biraz bakalım.Mumun tarihçesini hiç merak ettiniz mi?

Mum, Antik Çağ'ın ilk buluşları arasındadır. Bilinen en eski kaynaklara göre ilk mum balmumundan yapıldı.

İlk defa 1800’li yıllardan sonra Avrupa’da mum malzemesi yapmakta yeni işlemler öğrenilmiştir. Önce stearik asit, sonra da stearik asitten ayrı, iki önemli malzeme daha bulunmuştur: İspermeçet balinasının kafa boşluğundan elde edilen ispermeçet ve petrolün bir yan ürünü olan parafin.Bu buluşlardan sonra parafin ve stearik asitle hazırlanan karışım mumun temel malzemesi olmuştur. Ancak bu karışımın içine yüzde üç oranında serezin, yüzde 5 oranında sertleştirici wax katılırsa karışım daha saydam ve sert olacaktır. Yanışta ise yüzde otuz daha uzun yanacaktır. Aslında en iyi mum budur.

Günümüzde mum çok değişik yerlerde ve farklı amaçlarda kullanılmaktadır. Tüketilen mumlar ve dekoratif mumlar gibi. Hammaddenin içeriği değişmezken yan katkılarından dolayı yanış süresi, yanış şekli ve malzemenin sertliği farklılıklar gösteriyor.

Mum nasıl yanar?

Mum balmumu içine gömülmüş tutuşabilir bir fitil yardımıyla ışık veren yanıcı bir katı maddedir. Balmumu, alevin ısısıyla erir ve oluşan sıcaklık ile fitil alevi yanar.

Mum ne kadar yumuşak olursa mumun yanış süresi de o kadar kısa olur. Mumun yanış süresi ve kalitesi tamamen malzemenin sertliği ve içindeki katkılarıyla doğru orantılıdır.

4 views0 comments
bottom of page